Človek s touto povahou je emotívny, neaktívny a sekundárny. Dva prvé komponenty sú rovnaké ako u nervových. Rozlišuje ich funkcia sekundárnosti. Toto ich privádza ku vnútrajšku, ku subjektívnemu a vnútornému životu. Skupina sentimentálnych je krajne mnoho-prejavová. Táto skupina nie je spríbuznená len v mentálnej štruktúre, ale má dopad aj na fyzické vlastnosti človeka.
Reakcie sentimentálneho sú hlboké, ale zdržané, t.j. hnané späť. Sekundárnosť ho necháva pod vplyvom minulých udalostí a zapríčiňuje v ňom obavu pred budúcnosťou. Býva prirodzene prestrašený, základ jeho charakteru je istý stav neprekonateľného a permanentného smútku. Vo všetkom vidí dôvody zarmucovať sa, trápiť sa, nie iba pre seba, ale tiež pre jemu drahých. Trpí pre iných a cez iných. Máva malú predisponovanosť považovať sa za prenasledovaného, pritom zabudnutého, málo milovaného. Odtiaľ pramení dotknuteľnosť niekedy chorobná, má značné tendencie obrátiť sa bolestne na seba samého, prežíva svoje smútky, izoluje sa do seba samého.
Najcitlivejší sentimentálni sú živo dotknutí vonkajšími udalosťami, ale ich nečinnosť, ktorá znevýhodňuje angažovanie, konkrétnu iniciatívu, cieli k tomu, že sa obrátia na seba samých. Sú nanajvýš zraniteľní. Stálou starosťou ochrániť túto živú citovosť, sú sentimentálni unášaní uzatvoriť sa, izolovať sa v sebe samých. Všeobecne sa im priznávajú dve črty, ktoré sa vzájomne dopĺňajú: introverzia a v lone introverzie duševné prežívanie. Pomaly sa nechajú obsadiť melanchóliou, táto preniká u nich látku „až vlastného ja“. Keď ho prostredie alebo udalosť sklamú, obyčajne sa mu to páči, vyhovuje mu to, lebo v tom nachádza revanš.
Základné vlastnosti
Od prírody je vážny, uzavretý do seba, ľahko sa u neho rozvíjajú mravné city. Majú obyčajne vysokú moralitu a starostlivosť o princípy, ako sú starostlivosť a dôstojnosť. Býva u neho tiež istá tendencia k asketizmu, ktorá ináč nevylučuje niektoré ambície, zvyčajne sú však ohraničené na plány a sny. Tí sentimentálni, ktorých cit ctižiadosti privedie k tomu, že naplnia svoju inšpiráciu, pohŕdajú tými, čo iba snívajú. Dokážu veľmi ostro uraziť snílkov.
Nebezpečenstvá povahy
Býva u nich častá a hlboká náklonnosť k malomyseľnosti. V každodennom správaní sa táto črta prejavuje v istej ťažkosti dať sa do práce. Pracujú pomaly, s chuťou vytratiť sa a keď už pracujú, obyčajne nebývajú veľmi aktívni.
Často mávajú nedostatok dôvery v seba. Zvádza ich to podceniť sa a prísne sa hodnotiť. Sú často nespokojní sami so sebou a bývajú priveľmi sebakritickí. Vyjadrujú to výrazmi: „To sa môže stať iba mne“, „prinášam smolu“, „nedarí sa mi nič…“ Nedostatok sebadôvery sa prejavuje bojazlivosťou. Nejde tu o bojazlivosť z prekvapenia, ale o charakterovú bojazlivosť. Mávajú komplexnú úzkosť, obávanie sa neznámeho, neistotu, tiež aj istý stupeň nedôvery v druhých. Bojazlivosť je jeden zo znehybňujúcich faktorov ich aktivity.
Sú veľmi náchylní nudiť sa. Hlavnou podmienkou nudy je nečinnosť, nechuť prejsť od žiadosti k vykonaniu činnosti pod zámienkou: „Na čo je to dobré?“ Sentimentálni sa obávajú úsilia, neradi riskujú a niekedy sa im nepozdáva čo i len pohnúť sa. Túžby sú často ponechávané iba ako pasívne sny. Tým, že sa nečinnosť stala jediným účelom vlastného „ja“, zostáva iba nuda.
Podnety z okolia sa môžu kryštalizovať na idey melanchólie, beznádeje. Veľmi často z nich bývajú škrupulanti. Vyplýva z nasledujúcich tendencií: introverzia, predispozícia k morálnym citom, sklon k vnútornému prežívaniu, silná citovosť. Toto všetko pokope privádza k tomu, že sentimentálny premieňa maličkosti na predmety pretrvávajúceho rozjímania. Príkladom môže byť študent, ktorý nedokázal pripraviť zajtrajšiu prácu z obavy, že chybne urobil prácu včerajšiu, nedarilo sa mu v ročníku, lebo sa obával, že si nedostatočne osvojil minuloročnú látku.
Sentimentálny ľahko skĺzne z jemného škrupulanstva do chorobného. Je to najmä kvôli tomu, že sa prehnane usiluje o svoju čestnosť. Sentimentálny potrebuje láskavosť a porozumenie. Musí mať dojem, že má vo svojom predstavenom priateľa, ktorý mu rozumie a zaujíma sa o neho, musí vedieť získať si jeho dôveru. Predstavený sa musí usilovať, aby poslušnosť pre neho nebola ťažká a on ju bude s radosťou spĺňať do bodky, stačí mu, že sú mu veľmi dobre vysvetlené všeobecné pravidlá.
Schopnosti a dary
Keďže je zameraný veľmi na svoje vnútro, nevie sa veľmi prispôsobiť praktickému životu, nemá dostatok zmyslu pre realitu. Je unášaný ochrániť sa snením, minulosťou, alebo organizovaním budúcnosti, žije mimo prítomného času.
V škole má málo predpokladov pre príliš abstraktné a technické disciplíny. Lepšie sa mu darí v rozprávaní, v klasickej literatúre s etickými tendenciami, v historických vedách. Nečinnosť zmenšuje objem jeho prác a zveličuje mohutnosť osobného svedomia. Táto povaha sa protiví logickej organizácii: systematizácia ustupuje pred zameraním sa na seba, pred introverziou. Činnosti vyžadujúce priame ľudské kontakty mu vyhovujú len skromnejšie, bude to napr. priemerný ekonóm, skromnejší rečník, bojazlivý funkcionár. Osobné práce, dobre usporiadané, ktoré sa dajú do budúcnosti dobre predvídať, mu vyhovujú lepšie.
Keď sa mu podarí neutralizovať svoju pasivitu, tendenciu k úniku, môže byť z neho schopný človek v oblastiach tzv. slobodných kariér. Nie je výnimkou vidieť predstaviteľov tejto skupiny mať brilantný úspech v lekárstve ako detský lekár alebo psychiater. Nájdu sa medzi nimi aj vychovávatelia, seriózni rehoľníci, dôstojní a hlboko pripútaní k svojmu povolaniu.
Akú profesiu si vybrať
Profesionálna orientácia má vrcholnú dôležitosť a to viac, než pre iné temperamenty. Vo všeobecnosti prejavuje človek s touto povahou málo príťažlivosti pre búrlivý a príliš aktívny život. Skôr sa dokáže zamerať k organizovanému životnému stavu, a to stabilnému, kde by mohol súčasne chrániť svoju citovosť a vyhovieť svojmu uspôsobeniu k zamýšľaniu sa, k rozjímaniu, k vnútornému životu. Veľmi rád by si často zvolil kňazský, alebo rehoľný život. Veľmi ťažko však spoznáva svoje povolanie, pretože býva veľmi nerozhodný. Môže sa stať, že v náboženskom povolaní hľadá ochranu svojej citovosti a túži vyhovieť svojej žiadosti o skrytú izoláciu.
Sentimentálny disponuje niekoľkými solídnymi základnými vlastnosťami: starostlivosť o zásady, chuť pre vnútorný život a rozjímanie, príťažlivosť pre pravidelný, organizovaný život. Keď sa pevne rozhodol a osobne sa angažoval za svoju cestu, ktorá je jeho, vykonáva hlbokú prácu a veľkodušne prijíma povinnosti.
Ale práve výber tvorí pre tento charakter krížový bod. Neangažuje sa bez váhania ani obavy. Možno sa tiež obávať, že v dôsledku vybočenej sentimentality, náboženstvo sa stane pre neho nie vierou, ale problémom.
Ak sa táto povaha nevie vyrovnať so svojím silným sklonom k introverzii a ak je melanchólia veľmi silne zvýraznená, táto osoba by sa nemala dávať na cestu rehoľného kontemplatívneho života. U ľudí, ktorí majú prehnanú precitlivelosť a je u nich značná prevaha fantázie a citovosti nad rozumom sa neodporúča trvalý duchovný stav dovtedy, kým na sebe nezapracujú tak, že budú schopní normálnej komunikácie bez toho, že by sa celý svet musel točiť iba okolo ich vnútra. Ináč sa stanú rehoľníkmi a rehoľníčkami, ktoré sú zrúcaninami kláštorov.
V záujme duševného zdravia tieto povahy musia veľmi veľa pracovať u seba na tom, aby sa viac zaujímali o okolitý svet a o problémy ľudí medzi ktorými žijú. Nesmie sa stať, aby pre nich jediný svet bol ten, ktorý nosia vo svojom vnútri.
Kontrolný test činností:
– pracuje, len keď musí
– strieda obdobie práce s obdobím lenivosti
– rád si pokojne odpočíva
– vyhľadáva nečinnosť pre kľud
– dáva prednosť vedľajším štúdiám
– má sklon odkladať niektoré práce (písanie listov, vybavovanie záležitostí)
– má sklon odkladať nepríjemné práce
– pred rozhodnutím si zváži pre a proti
-odkladá konanie kvôli dlhým úvahám
– dlho váha
– nedokáže odolať plačlivým prosbám
– máva zlú náladu i z maličkostí
– býva mierny a nežný
– spomína chyby a vady z minulosti
– nespozoruje chyby druhých, i keď už sú verejným tajomstvom
– má sklon považovať druhých za dobrých
– pred naviazaním stykov rád vyhľadáva tajné informácie
– býva antipatický k ľuďom iných tendencií
– máva pocit nudy a všednosti
– častá zadumanosť bez zvláštnych príčin
– nepokoj, neistota a úzkostlivosť
– obava pred budúcimi úlohami a prácami
– úzkosti nad očakávanými zmenami
– oddáva sa dojmom straty
– dlhé a mučivé sebaspytovanie pri vine
– nosí dlho v srdci bolesť a žiaľ
– po zmierení sa v myšlienkach navracia k príhode
– zlá nálada i po uzmierení
– stálosť v citoch
– lipnutie k dávnym spomienkam
– udržiavanie priateľstva z detstva
– rád navštevuje svoje rodisko
– navštevuje hroby svojich drahých
– rád sa zaoberá zápiskami z mladosti
– starostlivo uchováva pamiatky na mladosť
– túži po návrate k predchádzajúcim zábavám
– ťažké odlúčenie od používaných vecí
– náklonnosť k starým pamiatkam
– často býva zamestnaný dôležitými plánmi, bez toho, že by došlo k ich prevedeniu
– nechá sa ľahko podviesť
– často nerozozná pretvárku
– často sa sklame v nádejach vkladaných do druhých
– čaká, až ostatní zaujmú stanovisko, aby bolo vlastné zariadené podľa toho
– sklon k mienkam, ktoré sú iba hypotetické
– ponecháva si zadné dvierka pri posudzovaní
– má nadanie na reči
– má vynikajúce hudobné nadanie
– má maliarsky talent
– je spisovateľ
– pri reči obracia pozornosť na duchovnú stránku veci
– býva ľahko zarazený a zvykne uviaznuť v reči v spoločnosti
– býva uzavretý a mlčanlivý, takže bremeno rozhovoru padá na druhého
– cíti sa neslobodný medzi inými a túži po samote
– pri rozprávaní býva zmätený a rozvláčny
– je neschopný povedať príhodu, aby udržal záujem do konca
– má veľmi dobrý hudobný sluch
– malá pozorovacia schopnosť – nevidí, čo má pred nosom
– neobratný v ručných prácach
– všade narazí
– nemáva amatérske záľuby
– má mimoriadnu pamäť
– nie je prieberčivý v jedle
– býva nespokojný so sebou
– býva panovačný
– ľahko uznáva prevahu druhých
– chce budiť pozornosť a často sa díva do zrkadla
– rád žije v skrytosti
– ponecháva rád všetkým slobodné konanie
– je ľahostajný k zvereným prácam
– je citlivý na úsudky cudzincov
– máva nútené správanie
– je uzavretý v citoch
– sklon k pretvárke
– má rád deti
– láska k psom, mačkám, vtáčikom
– rád navštevuje osoby vyššieho spoločenského postavenia
– túži po významných a vznešených stykoch
– vyhýba sa každému nebezpečenstvu
– najradšej hovorí o osobách
– mnoho číta
– dokáže verne vyrozprávať obsah
– má náklonnosť k abstraktnému premietaniu
– náklonnosť k rozjímaniu
– náklonnosť k filozofickým veciam
– náklonnosť k teologickým veciam
– náklonnosť k syntéze
– vášnivý zberateľ – vec z prírody, umenie, starožitnosti, známky
– rád hráva šach
– rád hráva karty
– pozná dobre príbuzenské vzťahy vo vlastnej rodine
– často je neprítomný v myšlienkach
– snilko
– koná mechanicky mnoho úkonov a je pritom zahĺbený do iného
– presne dodržuje čas
– smeje sa zriedka
– v chorobe je úzkostlivý a ustrašený
– telesné formy okrúhle, postava nižšia a zavalitá, svalstvo mäkké, správanie mierne
Typológia osobnosti