Hlavný rys – zmierovanie.
Základné črty:
– sú kľudného výzoru
– majú svoje zvyklosti…
– …a vedia počúvať
– stále vyhľadávajú harmóniu
– ako prostredníci sa snažia zabrániť konfliktu alebo otvorenej konfrontácii
– sú nerozhodní, je pre nich ťažké urobiť voľbu…
– …alebo si vytvoriť vlastný názor
– neznášajú, keď je na nich vytváraný nátlak…
– …a dávajú prednosť životu vo vlastnom tempe
Majú radi:
– kľud, harmóniu, pohodlie
– prírodu
– istú rutinu, zamestnanie so stálou pracovnou dobou
– kompromisy
– vnímanie a počúvanie
– urobiť si čas na život
Nemajú radi:
– musieť zaujať stanovisko
– musieť sa biť
– hovoriť nie
– cítiť vašu netrpezlivosť
Pod vplyvom svojej vášne, keď sa obávajú konfliktu, ničia si život priveľkou lenivosťou.
Ak svoju vášeň ovládnu, i naďalej dávajú prednosť počúvaniu druhých ľudí, ale darí sa im vyjadrovať svoje názory, sú rozhodní.
Deviatky sú obdarené schopnosťou prijímať druhých bez predsudkov, čo vedie k tomu, že sa mnoho ľudí cíti byť nimi prijatými a pochopenými. Majú zmysel pre čestnosť, za určitých okolností sú zaangažovaní bojovníci za mier a spravodlivosť. Tvrdú pravdu vedia vyjadriť s pokojom a s takou samozrejmosťou, že ostatní ju ľahko „zhltnú“. V prítomnosti deviatky mnohí dosahujú pokoj.
Deviatky konajú intuitívne, sú pozornými poslucháčmi a majú cit pre to, čo je v životoch druhých ľudí dôležité. Pre nich samých nie je nič životne dôležité. Ako deti boli možno prehliadnuté a nepovšimnuté, alebo naopak v pozícii dôverníka.
Majú sklon k nerozhodnosti a lenivosti. Na druhej strane sú však ochotné vynaložiť veľa energie, aby sa vyhli konfliktu. Majú v sebe prirodzený talent zmierovať ostatných. Sú to takmer vždy súhlasiaci a tolerantní ľudia. Neposudzujú a nevyhrážajú sa. Ťažko si vedia zvoliť a usporiadať svoje priority a tak sa často zaoberajú nepodstatnými vecami. Vyhýbajú sa nadšeniu pre čokoľvek a nedajú sa ničím rozrušiť. Nikdy ich netrápi, že meškajú.
Väčšina z nich svet nezmení, pretože dávajú prednosť ceste najmenšieho odporu a majú strach z rozhodnutí, ktoré by ich zväzovali. Milujú odsúvanie dôležitých úloh tak dlho, pokiaľ to ide a vylučujú všetko, čo je ťažké a čo stojí veľa energie. Samy sa často považujú za nekomplikovaných a jednoduchých a podľa toho sa aj správajú – toto druhým uľahčuje s nimi styk.
Sú poctivé, nemajú žiadne skryté motívy. Hovoria to, čo cítia, aj keď to najskôr v sebe musia pracne objaviť. Čo ale povedia, to je naozaj ich názor.
Deviatky môžu hľadať rôzne formy útechy napr. v závislostiach, preto sa ich musia strániť. Zdá sa im ťažké stimulovať sa a tak hľadajú vonkajší stimul (jedlo, alkohol, televízia, nakupovanie…). Pohotovo tiež využívajú spánok ako ideálny priestor na únik, keď život začne byť pre nich ťažký.
Pokušením deviatky je znižovanie sa – hlavne sami pred sebou. Na prvý pohľad vyzerajú pokorne. V skutočnosti sa za tým skrýva falošná skromnosť a strach sa ukázať. Zdržujú sa preto v úzadí a pestujú si sebaobraz, že nie sú nič výnimočné. Nerobia nič preto, aby si ich druhí všimli a sú závislí na tom, aby ostatní za nimi prišli.
Koreňom hriechu deviatky je lenivosť. Sú pohodlné, so slabou vôľou k činnosti. To môže ostatných iritovať. Robí im problémy chopiť sa iniciatívy a vytvárať projekty, zobrať na seba zodpovednosť za určité úlohy a presadzovať ich. Urobia všetko pre to, aby sa k ničomu nezaviazali a aby k tomu neboli inými prinútení. Je potrebné s nimi uzatvárať jasné dohody (napr. „do 9. apríla do 12 hod. to musí byť urobené!“), potom tú úlohu splnia – ale ani o deň skôr. Ak im človek nechá veľký časový priestor, podľa ich určenia je tu nebezpečenstvo, že sa nič nepohne dopredu.
Pascou deviatok je lenivosť a pohodlnosť a ich motto znie: „Neber to tak vážne! Upokoj sa! Odpočiň si!“ a ich logiku vyjadruje táto veta: „Nakoniec v tom nie je žiadny rozdiel, či sa človek namáha alebo nie – je to pohodlnejšie a preto je lepšie sa nenamáhať.“
Rovnako ako ostatné typy brucha patria deviatky k „nepriateľským typom“ a nosia v sebe dobre a hlboko skrytú nedôveru k životu. Štruktúra osobnosti sa dá označiť ako pasívne agresívna, čo sa prejavuje v určitej tvrdohlavosti. Keď deviatka nechce, tak nechce. Nič ju neprinúti robiť niečo, čo je pre ňu príliš komplikované alebo namáhavé.
Deviatka sa vyhýba konfliktu. Okrem tvrdohlavosti a spánku má ešte ďalšie dve možnosti, ako môže nepriamo vyjadriť svoju nespokojnosť – ani sa nehnúť alebo sa stiahnuť. Niekedy si zvolí taktiku vyčkávania – v nádeji, že riešenie príde samo. Trvá veľmi dlho, než deviatka vyjadrí svoj hnev priamo; z čoho je jej okolie väčšinou užasnuté alebo zdesené, lebo si zvyklo, že deviatka je „poddajná“.
Deviatky si nezaťažujú hlavu zbytočným „balastom“. Páčia sa im knihy alebo kázne, ktoré sú prehľadné a konkrétne; všetko čo je neprehľadné a príliš abstraktné sa im zdá nudné. Vo vzťahoch prichádzajú len zriedka na myšlienku, že by mohli urobiť prvý krok oni. Pri hľadaní partnera sa im často stáva, že lavírujú medzi silnou túžbou po splynutí (symbióze) a hlboko usadeným prianím o autonómiu. V dôsledku toho pre nich býva krok k definitívnemu záväzku partnerstva ťažký a môže to trvať dlhé roky.
Mnohé deviatky sú veľmi nadané, ale svoje nadanie často nerozvíjajú. Viac než iné typy smeruje deviatka k hriechu zanedbania dobrého.
Ovocím ducha deviatky je skutok – určitá forma odhodlanej činnosti. Deviatky najskôr váhajú, otáľajú a všetko posúvajú pred sebou. Ak sa však raz odhodlajú, stane sa to v okamihu úplne jasné. Bez ďalšieho uvažovania a bez najmenších pochybností zrazu vedia, čo majú robiť.
Výzvou pre deviatky je bezpodmienečná láska. Potrebujú skúsenosť, že sú žiadané, dôležité a majú čo dať. Aby mohli veriť sami sebe, musia zažiť, že im veria druhí – Boh aj ich blízki. Často ich k tomuto poznaniu privedie zážitok spoločenstva. Vykúpené deviatky dokážu milovať bez podmienok tak, ako žiadny iný typ.
K odhaľovaniu svojho „ja“ pristupujú s neochotou a často nachádzajú útočisko v pocite, že nevedia čo chcú. Deviatky vedia lepšie čo nechcú, ako to čo chcú.
Vykúpené deviatky sú azda jediné, komu by mohol byť zverený svet, bez obavy, že sa budú obohacovať, hľadať vlastné výhody a vykorisťovať druhých. Jediným problémom je, že sú tými poslednými, kto by sa odhodlal a vyvinul ctižiadostivosť nastúpiť do vplyvných pozícií.
Životnou úlohou deviatky je prekonať svoj tajný cynizmus. Je dôležité, aby objavili a rozvíjali pocit vlastnej dôležitosti, ľudskej hodnoty a životnej sily. Musia objaviť svoj vlastný pocit sebahodnoty a svoj vlastný vnútorný impulz, aby sa stali nezávislé na neustálych podnetoch z vonkajšieho sveta. Musia sa naučiť veriť, že majú jadro zo zlata a vlastný prameň energie, ktorý im dá silu konať cieľavedome a odhodlane. Potrebujú vyzvať na súboj svoje váhanie a odkladanie rozhodnutí.
Pozitívnou stránkou dvojsečnej túžby deviatky po harmónii a pokoji je prianie zjednotiť všetko, čo je rozporuplné, rozsiahle a nevyriešené, zblížiť protiklady a integrovať. Pre deviatky je ťažkou, ale vďačnou úlohou priviesť začaté projekty dôsledne až do konca. Namiesto mnohých plánov by sa mali pokúsiť chopiť sa toho najbližšieho a urobiť prvý krok.
Krídla, ktoré deviatku ovplyvňujú:
Perfekcionista (1)
Bojovník (8)
Typ bezpečia:
Súťaživec (3)
Typ stresu:
Loajálny skeptik (6)
Správanie nevykúpenej deviatky:
osudové, bezradné, neschopné, tvrdohlavé, fatalistické, dezorientované…
Bežné správanie:
prispôsobivé, sebazničujúce, zábudlivé, nerozhodné, nenáročné, pasívne, rezignované…
Vykúpená osobnosť:
Človek prijímajúci, spokojný, vnímavý, podporujúci, trpezlivý, dobrosrdečný, mierumilovný, cieľavedomý
(spracované podľa R. Rohra, A. Eberta, D. Mahona, E. Salmona)