Hlavný rys – loajalita.
Základné črty:
– sú obozretní, sú motivovaní potrebou bezpečia
– často zmietaní pochybnosťami…
– …majú tendenciu obávať sa možných problémov…
– …predstavujú si vždy ten najhorší scenár…
– …a dávajú prednosť predvídateľnému
– preceňujú nebezpečenstvo…
– …a často žiadajú o radu
– dopredu nedôverujú…
– …ale keď sa k tomu raz odhodlajú, majú veľký zmysel pre loajálnosť
Majú radi:
– jasné situácie
– pocit bezpečia
– loajálnosť
– mať čas sa pripraviť, zadaptovať sa
– stať sa „diablovým advokátom“, aby preverili vašu úprimnosť
Nemajú radi:
– neurčitú alebo nepredvídateľnú autoritu
– podvod, klamstvo
– nejasné situácie, dvojzmysly
– neočakávané udalosti
– vyumelkované argumenty
– začať robiť vec, bez toho, aby bol známy jej cieľ
– keď sa ich niekto snaží oklamať a robiť z nich bláznov
Pod vplyvom svojej vášne, ak sú neistí a pochybujú, ničia si život strachom.
Ak svoju vášeň ovládnu, pochybnosť je stále prítomná, ale transformujú ju do odvahy.
Šestky dokážu spojiť osvedčené tradície s novými cestami, majú šiesty zmysel vyvinutý pre hroziace nebezpečenstvo. Sú produktívne a majú veľkú predstavivosť, pripravené pracovať dôsledne a bez verejného uznania. Majú vnútornú motiváciu byť lojálnymi a usilovnými.
Koreňom hriechu je strach. Šestka často o sebe pochybuje a to ju robí opatrnou, bojazlivou a netrpezlivou. Neustále vetrí nebezpečenstvo. V každej novej výzve vidí negatívne aspekty. Vo svojej psychopatickej forme sa stáva obeťou stihomamu. „Svet je nebezpečný. Musím byť na stráži. Nemám dosť vnútornej autority, aby som na to stačil. Preto hľadám istotu mimo seba.“
Citová rozrušenosť šestiek znamená, že sa boja agresivity, a samy sú niekedy agresívne. Vzývajú autority, ale súčasne pred nimi majú strach. Chcú byť niekomu nablízku, ale najprv si ich preverujú, aby si boli isté, že im môžu dôverovať, atď.
Mnohé šestky hovoria, že si nemohli vybudovať dôveru, lebo mali násilníckych a necitlivých rodičov a boli bez dôvodu trestané. Dôsledky: utiekali sa pod ochranu niekoho, komu dôverovali, alebo sa museli naučiť vetriť i tie najnepatrnejšie známky blížiaceho sa nebezpečenstva, aby včas vyhľadali úkryt, alebo museli hroziacemu násiliu predchádzať vlastnou agresivitou.
V prvom prípade vedie nedostatok pravej sebadôvery k tomu, že šestka sa obzerá po niekom, kto ponúka záruku istoty, je slávny alebo je v mocenskej pozícii a môže šestke povedať, kade sa má uberať. Šestka potrebuje v takejto situácii inštitúciu (napr. Cirkev, stranu, štát, vedu) alebo knihu (napr. Bibliu, cirkevné alebo trestné právo, korán, „Mein Kamf“ alebo „Kapitál“) s neomylnými odpoveďami. Šestky túžia po istote a bezpečí. Všetko chcú mať čierne na bielom (napr. nacista, ktorý plní vodcove rozkazy a sucho plní zákon). Vo svojich postojoch sú často legalistické (dodržiavanie zákonov sa stane cieľom, nie prostriedkom).
Šestky sú úzkostlivé, boja sa zlyhania. Zdá sa im, že život na nich kladie vysoké nároky. Ak šestky porušujú pravidlá, ťažko si to priznávajú pre hanbu, ktorú prežívajú. Oveľa pravdepodobnejšie uvidia chyby v správaní druhých ľudí, ako vo svojom. Bojujú o prežitie, nie o úspech. Úspechu sa boja, privoláva konkurenciu. Sú to stroskotanci. Chvála je pre šestky podozrivá.
Fóbické šestky sú opatrné, váhavé a nedôverčivé. Robí im problémy dôverovať sebe a svojim „inštinktom“. Nebezpečenstvu sa vyhýbajú. Keď narazia na dobrého terapeuta alebo duchovného, nechajú sa ním viesť, takže majú veľkú šancu byť stále uvoľnenejšie, samostatnejšie a slobodnejšie.
Kontrafóbické šestky môžu naopak spôsobiť sebe a svojmu okoliu veľké škody (extrémisti, neonacisti…). Vyhľadávajú riskantné situácie (horolezectvo, automobilové závody). Volia radšej „útek dopredu“, namiesto znášania trápenia zo svojich úzkostí. Premáhajú strach, ktorý je vlastným motorom ich konania a kompenzujú ho tvrdosťou, silou a smelosťou. Znesú málo kritiky. Nepotrebujú veľké dôvody, aby začali kričať, klamať, dokonca fyzicky napádať.
Pokušením šestky je permanentná snaha získať istotu. Preto milujú ortodoxné systémy (politické – xenofóbia, náboženské – fanatizmus, vedecké – racionalizmus, materializmus). Šestky sa dobre cítia v armáde – je tam hierarchia. Alebo v súvislosti zákona, ktorý ich chráni alebo ho porušujú – sudcovia, prokurátori, právnici, detektívi… zločinci.
Prvotným obranným mechanizmom šestky je projekcia. Šestky majú bujnú fantáziu na vymýšľanie apokalyptických scenárov. Ich nedôvera vedie okrem iného k tomu, že si do iných ľudí premietajú nepriateľstvo, nenávisť a negatívne myšlienky, hlavne keď je k tomu nepatrný dôvod. Nedôvera, ktorú prechovávajú voči sebe, vedie k tomu, že svoje vlastné negatívne motívy predpokladajú tiež u druhých. Toto programovanie vedie ku klasickému mechanizmu obetného baránka.
Koreňom hriechu šestky je strach. Niekedy svojmu strachu dávajú iné mená – diplomacia, šikovnosť, rozum. Niekedy je strach odetý do rúcha poslušnosti! Mnohým z nich bola cnosť poslušnosti vštepovaná od malička. V skutočnosti išlo o to, aby držiteľom moci neodporovali. Pravá poslušnosť vyrastá zo slobody poslúchať, to znamená sluchom počúvať, urobiť svedomité rozhodnutie a prípadne tiež povedať „nie!“. Falošná poslušnosť je zhnitým ovocím strachu. Treba si uvedomiť, že strach je lokalizovaný v hlave! Začína našimi chybnými myšlienkami, ktoré nakoniec pôsobia na city a na brucho. Ale začiatok strachu je v rozume!
Nevykúpené šestky sa vyhýbajú chybnému správaniu. Kŕčovito sa držia noriem, zákonov.
Pascou u fóbickej šestky je zbabelosť, u kontrafóbickej šestky odvaha – bezhlavé jednanie.
Koreň hriechu šestky má aj svoju pozitívnu stránku – vlohy: lojalita, oddanosť, ochota prevziať zodpovednosť. (Keďže majú šestky pocit, že samé sú okolím deptané, môžu sa vášnivo ujať utláčaných.)
Vlastným ovocím duchovnej zrelosti šestky je ich odvaha. Vedia prekonať strach rýchlejšie ako ostatní a správať sa heroicky. Šestky majú vyvinutý cit pre to, čo „visí vo vzduchu“. Dokážu odhadnúť ľudí, vidieť do nich.
Výzva pre šestky sa volá viera. Nejde o to prijať nejaké tvrdenie. Ide skôr o dôverný vzťah medzi človekom a Bohom a medzi Bohom a človekom. Boh v nás verí! To je základ, na ktorom môžeme veriť v Boha, bez toho aby sme stratili svoju dôstojnosť. Boh nám dôveruje a dúfa, že mu kompliment opätujeme. Pretože nám Boh dôveruje, môžeme aj my vyvinúť zdravú sebadôveru.
K životným úlohám šestiek patrí učiť sa oslobodzovať od neustáleho ovládania autoritami a preberať za svoj život a za svoje pocity zodpovednosť. Predovšetkým sa musia odvážiť pozrieť sa vlastnému strachu do očí a pomenovať ho menom. Keď démonovi dáme meno, získame nad ním moc a môžeme ho prekonať. Šestky sa musia zbaviť svojich výplodov fantázie, ktoré ovládajú ich bytie.
Šestky by mali vymeniť svoju úzkostlivú zbožnosť závislú od noriem a modliť sa viac so srdcom aj za cenu, že budú robiť „chyby“. Duchovný život, ktorý pomáha šestkám uvolniť sa z ich kŕču, by mal byť nasmerovaný tak, aby posilňoval osobnú dôveru v Boha i v seba. Ide o to, vyvinúť vo svojom srdci vzťah k osobnému Bohu, ktorému sa môže človek odovzdať. Stojí za to hľadať také spoločenstvo ľudí, ktoré toto pomôže dosiahnuť, kde sa ľudia otvoria a vymieňajú si nielen svoje abstraktné myšlienky, ale hovoria o svojich úzkostiach a pocitoch. Pretože úzkosti šestiek sú väčšinou prehnané, je vhodné, keď vždy znovu poprosia svojich priateľov, aby preskúmali opodstatnenie týchto úzkostí (vysvetliť im napr., že ich negatívne vnímanie niekoho je vytvorené ich projekciou…). Dôležité je tiež nepripisovať neprimeranú váhu názorom ostatných.
Šestky sa musia učiť správnemu rozhodovaniu bez toho, že by sa pýtali nejakej autority na schválenie. Tiež by mali rozvíjať spomienku na svoje úspechy a rovnako sa aj o vlastné úspechy usilovať (objektivizujúcim momentom býva napr. písanie denníka), no bez toho, aby od seba požadovali nemožné výkony. Pomáhajú im telesné cvičenia, ktoré podporujú spontánne reakcie a zdravé sebavedomie.
K zahnaniu strachu pomôže humor a schopnosť smiať sa vlastným prehnaným úzkostiam. Šestky potrebujú bezpečné zázemie bez strachu, kde sa nemusia obhajovať a kde cítia, že sú prijímané také, aké sú. Nepotrebujú Boha, ktorý je „milý“ aj „zlý“, ale takého, ktorý ich netrestá a pripúšťa ich chyby a slabosti. Skúsenosť bezpodmienečnej lásky je to jediné, čo môže byť trvalo silnejšie ako strach: „Láska nepozná strach, ale dokonalá láska strach zaháňa.“ (1 Jn 4,18)
Krídla, ktoré šestku ovplyvňujú:
Pozorovateľ (5)
Pôžitkár (7)
Typ bezpečia:
Zmierovateľ (9)
Typ stresu:
Súťaživec (3)
Správanie nevykúpenej šestky:
závislé, neisté, agresívne, zbabelé…
Bežné správanie:
nerozhodné, váhavé, zodpovedné, opatrné,
(anti-)autoritatívne…
Vykúpená osobnosť:
človek loajálny, dôverujúci, odvážny, verný…
(spracované podľa R. Rohra, A. Eberta, D. Mahona, E. Salmona)