Ľudí s touto povahou nie je veľmi veľa a mnohí z nich dokážu zvládnuť svoje predispozície. Podobne ako amorfný, aj apatický je ovládaný sklonom k nevládnosti. Má však oproti nemu jednu pozitívnu vlastnosť a tou je sekundárnosť. Ona mu dodáva fasádu pravidelnosti a dôstojnosti. Vonkajším dojmom pôsobí ako človek, ktorý je nedbalý vďaka tomu, že má nedostatok energie života. Ukazuje sa to už u malých detí. Tieto deti v triede akoby ani neexistovali, málokedy otvoria ústa, nerobia nepríjemnosti, veľmi sa nepohybujú.
Táto povaha prejavuje maximálnu silu nehybnosti, apatik sa identifikuje s pravidlami, niekedy je zdá sa viac robot ako človek. Jeho život akoby nemal iný cieľ ako zachovávanie podrobného časového rozvrhu.
Je schopný úsilia, ale je to úsilie vonkajšie, ktoré nadobúda strojovú podobu. Cítiť, že veľmi málo prilieha k tomu, čo plní. Dno jeho bytosti zostáva prázdne. Úsilie prejavuje bez elánu a bez opodstatnenia, bez dôvodu a cieľa, sú to akoby návyky na čistotu a poriadok. Je ako mašina, ktorá sa točí naprázdno, mlynský kameň, ktorý buď beží naprázdno, alebo melie iba zrno slabšej kvality.
Základné vlastnosti
Oslabenie citovosti a aktivity ho predurčuje k vylúčeniu vyšších záujmov. Málokedy sa zaujme filantropickými, sociálnymi, vedeckými alebo náboženskými činnosťami. Od prírody má rád pokojný život, skôr na okraji ako v strede spoločnosti. Zostáva na okraji komunity, nie preto, že by bol proti, ale preto, aby sa nemusel miešať do kontaktov, aby nemusel mať podiel na aktivite iných. Vnútorný život nie je veľmi bohatý, má rád malé zvyky a preto jeho hlavnou hodnotou v živote bude pokoj.
Vo vzťahu voči druhým je v základnom postoji nezáujmu, o to viac sa zaujíma o svoje „ja“. Jeho potreby a požiadavky sú pre neho na prvom mieste, jediná starosť jeho života sa redukuje na monotónny rytmus „starať sa o seba a ponosovať sa“.
Nebezpečenstvá povahy
Je tu najmä nebezpečný sklon k hypochondrii. Je veľmi zameraný na seba a na to, aká choroba by ho mohla trápiť. Stále má strach, že má tú, alebo onú nevyliečiteľnú, nákazlivú chorobu. Predstavuje si, že spozoroval na svojom organizme rôzne druhy chorobných príznakov, domnieva sa, že neznesie jedlo a odmieta ho prijať.
Dosť často môže trpieť pľúcnymi, tráviacimi – najmä zápchou – a krvnými poruchami. Prílišná zameranosť na seba z neho často robí zásadného sebca. Niekedy sa voči okoliu môže správať nepochopiteľne, neprejavuje ani záujem, ani starostlivosť, ani obavu. Inokedy sa sebectvo prejaví hnevom, chorobnou tvrdohlavosťou, nenávisťou voči druhým, negativizmom. Ak nezvládne svoj sklon k hypochondrii, môže byť vážnou príťažou voči svojmu okoliu. Ak zvládne svoje sebectvo, môže sa z neho stať celkom príjemný človek.
Schopnosti a dary
Apatickí sú niekedy považovaní za menej múdrych ako ostatní ľudia. Nie je to preto, že by mali menšie intelektuálne schopnosti, ale často ich len veľmi málo rozvinú, pretože sú príliš zameraní na svoje najbližšie problémy. Ich inteligencii chýba intenzita, ktorá je veľmi potrebná v konkrétnom živote. Problémy budú mať najmä v týchto oblastiach: neschopnosť vyvodiť podstatné, neschopnosť abstrakcie a rozumového pochopenia a znížená schopnosť logického spájania. Hlavný problém je v tom, že jeho inteligencii chýba dostatočná intenzita organizačného vplyvu. Chýba mu systematizácia a tiež generalizácia, nedokáže spojiť súvislosti, pretože je zameraný najmä na prežívanie.
Má malý zmysel pre špekulatívne vedy, pretože sa viac zaujíma o veci, o predmety – sú bližšie ku konkrétnemu. Radi rozprávajú o veciach, v tomto predbehnú všetky ostatné povahy. V škole bude mať zrejme problém s učením. Je považovaný za lenivého od ktorého nemožno žiadať veľké úsilie, ani fyzické, ani intelektuálne. Ak je však jeho štúdium pravidelnejšie, ak zvýši svoju starostlivosť o daný predmet, dokáže sa naučiť učivo a správne sa postaviť k zvereným úlohám. Väčšinou to však bude robiť bez oduševnenia, bez presvedčenia a bez nejakých výrazných výsledkov. Je veľmi dôležité vedieť ľudí s touto povahou správne motivovať.
Akú profesiu si vybrať
Je veľmi dôležité, aby si nekládol príliš vysoké ciele, pretože by sa ľahko mohol znechutiť. Je potrebné, aby ho práca, ktorú vykonáva, udržiavala v dostatočnom stave aktivity, aby neupadol do svojej prirodzenej lenivosti. Väčšinou si vyberie profesiu, kde nie je potrebné mať bezprostrednú zodpovednosť. Nie je to šéf, ani človek povolaní, ktoré vyžadujú veľkú prispôsobivosť a široký kontakt s ľuďmi. Tiež ťažko uspeje v profesiách, ktoré vyžadujú určitú improvizáciu ako advokáti či politici.
Oveľa viac mu bude vyhovovať stabilné zamestnanie, ktoré je viac-menej stereotypné. Môže byť výborným kresličom, dobrý účtovník či zamestnanec v kancelárii. Môže sa stať vychovávateľom v internáte, alebo učiteľom, ktorý po celý život zostane v službe u toho istého šéfa.
Kontrolný test činností:
– pracuje, len keď musí
– dlho váha pred rozhodnutím
– v rozhodovaní neistota voči váhe dôvodov, čaká na rozhodnutie iných
– pri veľkej strate – napr. pohreb – zostáva nedotknutý i keď ostatní plačú
– pri osobných urážkach je ľahostajný
– nie je schopný sa nahnevať
– ľahko znáša zlé zaobchádzanie
– nespozoruje chyby druhých, aj keď sú už verejným tajomstvom
– svoje veci zo zásady nepožičiava
– zatajuje, že niečo má, aby to nemusel požičať
– je ľahostajný k politickým stranám
– častý smútok bez zvláštnych príčin
– stálosť jednej nálady
– ľahko podľahne váhe rozumových argumentov
– lipne na starých zvykoch
– zachováva denný poriadok
– ťažko chápe veci, ktoré sú pre iných bežné
– konvenčným pravidlám prikladá väčšiu hodnotu než druhí
– má sklon k mienkam, ktoré sú iba hypotetické
– pri debate býva uzavretý a mlčanlivý, takže bremeno udržovania rozhovoru padá na druhého
– nachádza vhodné námety k rozhovoru podľa rôznych situácií a osôb
– nie je schopný porozprávať príhodu tak, aby udržal záujem do konca
– nemá dobrý hudobný sluch
– má malú pozorovaciu schopnosť, nevidí to, čo má pred nosom
– je neobratný, všade narazí
– nemá veľmi dobrú pamäť
– nedbá na svoj zovňajšok
– v názoroch je poddajný
– nemá rád zmeny
– k verejnej práci je ľahostajný
– nemá záujem o svoj národ
– dôveru nesklame
– dáva prednosť nižšie postaveným osobám
– vyhýba sa každému nebezpečenstvu
– nemá záujem o čítanie
– k obyčajným veciam je ľahostajný
– je nedbalý v usporiadaní nábytku a náradia
– v myšlienkach býva často neprítomný
– rozpráva dôstojne a umiernene
– zriedkakedy sa smeje
Typológia osobnosti