Vášnivý charakter má tri sily: emocionálnosť, aktívnosť a sekundárnosť. Disponuje bohatstvom základnej energie a oveľa väčším množstvom prostriedkov ako ostatné charaktery. Správne využitie bohatstva povahy pomáha týmto ľuďom dosiahnuť vynikajúce výsledky v mnohých oblastiach života. To, čo odlišuje vášnivého od cholerika, je sekundárnosť.
Vďaka sekundárnosti má tri cenné vlastnosti, ktoré odlišne sprevádzajú jeho konanie:
1. Konzervovanie minulosti a staranie sa o vzdialenú budúcnosť: Činnosť je vďaka tomuto faktoru vyzbrojená početnejšími prostriedkami a navrhuje si vzdialenejšie a vyššie ciele.
2. Systematizácia: Akcia je nielen bohatšia na prostriedky a ciele, ale sú tu reálne šance, že sa tieto prostriedky skoncentrujú.
3. Zábrana, tlmenie: Všetko, čo nepatrí k privilegovanej činnosti je vylúčené, odrazené. Všetko je fanaticky, alebo prinajmenšom asketicky zamerané na hlavný alebo iba jediný cieľ. Najvýraznejšie to vidieť u výrazne vášnivého, u ktorého nastane zameranie na jedinú vášeň, ktorá sa stáva dušou jeho života. Bežní alebo uvážení vášniví tieto základné črty majú v stupni, ktorý je viac alebo menej redukovaný.
Tento charakter obsahuje v sebe vyššie napätie. V živote sa toto napätie zvykne prejavovať ctižiadosťou, ktorá býva často realizovaná, potrebuje cieľ k dosiahnutiu, ideál na realizovanie. Tento ideál vášnivý berie v jeho najširšej, humanitnej forme. Vo vedeckej oblasti chce byť veľkým vedcom, v technickej veľkým inžinierom, vo vojenskej brilantným dôstojníkom a v duchovnej reformátorom alebo misionárom úplnej oddanosti. Veľmi sa mu páči výrok Valéryho: „Človek, ktorý sa nikdy nepokúšal stať podobný bohom, je menej než človek.“
Lev Nikolajevič Tolstoj, ktorý mal vo výraznej miere túto povahu, sám seba opísal takto: „Som popudlivý, nepríjemný iným, neobyčajne ctižiadostivý, netolerantný, hanblivý, prudký. Som čestný, to znamená, že mám rád dobro, navykol som si ho milovať a keď sa od neho vzdialim, som so sebou nespokojný a vraciam sa s radosťou k dobru. Ale jednu vec milujem viac než dobro, to je sláva. Som natoľko ctižiadostivý, že – ak by som si mal vybrať medzi slávou a cťou – vybral by som si prvú. Áno, nie som skromný, a preto som hrdý vo svojom vnútri, bojazlivý a ostýchavý vo svete.“
Táto povaha nebýva len hrdá, ale pyšná, pyšná vôľou sily a pevného presvedčenia, že mu bola udelená prorocká misia.
Krajne vášnivý (hyperemotívny a suraktívny) je povolaný urobiť veľa dobrého alebo veľa zlého podľa toho, ako upotrebí svoje sily. Môže ich použiť v službe svojej ctižiadosti, alebo ich venuje ľuďom. A tak môže dopadnúť ako svätý Bernard, svätá Terézia, Pascal alebo Napoleon, či Hitler. Urobí veľa: buď dobra, alebo zla.
Základné vlastnosti
Dozrievanie tejto povahy nemá stabilný rytmus. Niekedy prebehne rýchlo, inokedy sa prejaví iba na konci adolescencie: na vysokej škole, na vojne, v seminári… Táto povaha sa vyznačuje veľkou intenzitou. To ho vedie k tomu, že často preháňa v rôznych oblastiach svojej aktivity. Prejavuje sa to najmä u výrazne vášnivého. Má silnú ctižiadosť realizovať sa, ktorá vyplýva z dvoch základných elementov, predispozícií:
1. Netrpezlivosť konať: Z jednej činnosti ide hneď do druhej, cíti potrebu hneď vyriešiť ťažkosti, s ktorými sa stretáva, predvídaný projekt chce uskutočniť hneď.
2. Sila reakcie: V prípade prekážky reaguje prudko, niekedy katastrofálne. V kontakte s prekážkou vášnivý nadobúda plné vedomie svojho charakteru a svojich možností. Byť porazený je pre neho krajná slabosť. Ak sa mu niekto postaví do cesty, vo vnútri má iba jediný pocit: Potrebujem ho zlomiť!
Nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje vášnivého je krajnosť. Ak sa prehrešuje, je to pre prílišnú odvahu. A keďže pre svoju silu zaťahuje so sebou osud iných ľudí, nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje jeho, ohrozuje tiež sociálnu skupinu, s ktorou sa identifikoval.
Ak nenájde porozumenie, v prípade urážky alebo násilia, pociťuje veľmi silné rozhorčenie, ktoré ho ženie do kŕčovitého jednania. Niekedy takéto jednanie môže mať nevypočítateľný priebeh. Môže sa ozvať sklon k hrubým, agresívnym, alebo aj brutálnym formám systematickej odplaty pre tých, ktorí sa postavili do cesty jeho ideálu.
Nebezpečenstvá povahy
Ak sa u tejto povahy vyskytne príliš silná sekundárnosť, môže to viesť k tomu, že život mu prebieha v neustálom snívaní. Priveľmi sa predlžuje u neho ohlas nejakého dojmu alebo ho bezdôvodne spája s predchádzajúcimi udalosťami. Bežným udalostiam môže pripisovať nepriaznivý vplyv. Náhodným, alebo bezvýznamným udalostiam vyčíta, že hrajú proti nemu a môže sa z neho stať prenasledovaný prenasledovateľ. Takýto stav sa dá spoznať podľa štyroch hlavných znakov:
1. Chorobné preceňovanie svojho ja: prejavuje sa pýchou alebo márnivosťou niekedy zastretou predstieranou skromnosťou.
2. Nedôvera: prejavuje sa pocitom prenasledovania, ktorý plodí nespokojnosť a podozrievanie. Prejavuje sa najčastejšie zamračenou nedotknuteľnosťou, uteká do izolácie, kde môže predstierať, že on je obeť.
3. Falošnosť úsudku: Citové hodnoty prevážia pozostatky skúseností. Ak je deprimovaný alebo podráždený, ospravedlňuje všetky svoje mienky. Je hotový pohybovať sa v paradoxe až po absurdnosť s nevyvrátiteľnou tvrdohlavosťou.
4. Neprispôsobivosť: Prejavuje sa neschopnosťou poddať sa kolektívnej disciplíne, duchu skupiny a to buď dobrovoľným osamotením, aktívnou revoltou alebo vzburou.
Schopnosti a dary
Vášnivý predstavuje dobrú intelektuálnu bilanciu. Máva schopnosť vynálezu, dobrú logiku, presnú rozumovú činnosť, často výnimočnú pamäť, na revanš prílišnú fantáziu. Má však nedostatok praktického zmyslu a slabú schopnosť pre umenie a manuálne práce. V časoch štúdia ho čaká vo všeobecnosti školský úspech. Dobre sa mu darí v humanitných vedách: história, sociológia, psychológia, biológia. Nájde uplatnenie aj vo filozofických a teologických disciplínach.
Je schopný podávať vynikajúcu, pravidelnú prácu. A to je jedna z vedúcich vlastností tohto charakteru: sila práce. Vynaliezavý, podnikavý, vytrvalý. Najaktívnejší prejavujú až tú netrpezlivosť konania, ktorá z nich urobí príliš skoro ľudí zodratých od práce, ktorú si ukladajú. Zo všetkých charakterov sa vášnivý oddáva najhlbšie a najtrvanlivejšie práci.
Táto schopnosť vychádza z črty charakteru, že najväčší vášnivci maximálne prejavujú duchovnú koncentráciu v jeho cieli. Nie len, že priaktívny vášnivý koná rýchlo, naobeduje sa za 20 minút a v neporiadku, ako to robieval Napoleon, ktorý vraj rád chodieval jesť chvíľu predtým ako ho čakali.
Vášnivý sa uzatvára v rozjímaní o danom probléme. To im pomáha vykonať veľa práce a zanechávajú za sebou veľké dielo ako napr. Spinoza, Zola, Akvinský, Maupasant. O Maupasantovi napísali:“ Za desať rokov, s pravidelnosťou stromu, ktorý každú jeseň prináša ovocie, zhromažďuje tridsať zväzkov. Za 15 rokov prešiel kariéru a realizoval dielo, ktoré by iný nebol urobil za 30 rokov.“
A o Zolovi: „Začal svoju sériu, keď mal 31 rokov. Za 22 rokov napísal 20 románov v 31 zväzkoch, v ktorých vystupuje 1200 osôb. Nepomýšľa na oddych, neustále sa púšťa do nových prác. Už od mladého veku sa vášnivý ukazuje ako veľmi nezávislý, neobľubuje skupinovú prácu. V podstate je to indivudalista a život v skupine mu padne ťažko. Väčšinou zostáva buď vedľa alebo nad masou, ktorú pozoruje a riadi, pretože je šéf.“
Akú profesiu si vybrať
Nájde uplatnenie v povolaní, do ktorého by mohol vložiť všetky svoje schopnosti. Najčastejšie je to v humanitných vedách: historik, sociológ, psychológ, spisovateľ, vedec. Často si vyberie filozofiu, alebo teológiu. Ak sa orientuje ku kňazstvu alebo rehoľnému životu, všetko zameria na jeden cieľ – ideál evanjelia. Viac, než kohokoľvek iného, je potrebné vášnivého nechať rozhodnúť samého. Je potrebné pomôcť dať do služby vznešeného ideálu jeho bohaté dary, zhodnotiť jeho talenty. Spontánny postoj vášnivého vo vzťahu k osobnému riadeniu je postoj rezervovaný, útek seba k samému, až divá izolácia. Veľmi dôležitý je postoj predstaveného. Svojou povahou vyžaduje osobný kontakt, nesmie ísť na úkor naučených praktík. Je dôležité brať vážne ťažkosti a námietky vášnivého: praje si platné a lojálne riešenie.
Kontrolný test činností
– vždy je pri práci, pri svojom zamestnaní alebo záľube
– cez prestávky v škole sa venuje svojim záľubám
– má náklonnosť zanedbávať zverenú prácu pre zvláštnosti povahy
– dáva prednosť prácam, ktoré mu nie sú zverené
– rád sa venuje vedľajším štúdiám
– do práce sa zvykne pustiť bezodkladne
– najskôr sa venuje nepríjemným veciam, aby ich mal z krku
– ťažkosti a prekážky u neho vzbudzujú vzdor a úmysel urobiť to za každú cenu
– tvrdohlavo vydrží aj napriek dobrým radám
– zvykne vydržať v začatom diele i pri nových informáciách
– jedná podľa ustálených zvyklostí
– maličkosti si k srdcu zvykne brať viac než ostatní
– je nadšený aj z malých príčin
– ľahko sa dojme k slzám
– býva prudký v reči
– rád používa silné slová
– pri odporovaní sčervenie a rozčúli sa
– rýchlo sa urazí
– má sklon kritizovať
– rád upozorňuje na chyby druhých
– spomína chyby aj z minulosti
– ľahko predpokladá zlé úmysly
– ľahko považuje niekoho za skrytého nepriateľa
– rád získava tajné informácie skôr, než naviaže styky
– k príslušníkom konkurenčných skupín sa správa nepriateľsky
– býva pomstychtivý z ideových dôvodov
– škodoradostný z nešťastia alebo prehry ideových odporcov
– neustále myslí na budúcnosť
– oddáva sa dojmom straty drahej osoby
– dlho nosí v srdci bolesť a žiaľ
– pri hneve po zmierení sa vracia v myšlienkach k príhode
– máva zlú náladu i po uzmierení
– nezabudne na krivdu ani po odpustení vinníkovi
– proti odpusteniu má trvalý odpor
– býva dlho tvrdý a má nechuť k tým, čo sa na ňom previnili
– vytrvá v hneve aj pri prerušení stykov
– v citoch je stály
– trvá na jednom zaujatom stanovisku
– je odolný proti presviedčaniu – nedá si povedať
– pri práci je vedený myšlienkou na vzdialenú budúcnosť
– zhromažďuje si výpisky z čítania pre budúce použitie
– pripravuje si materiál pre práce vo vzdialenej budúcnosti
– správa sa dôsledne podľa zásad
– čo vie, dokáže jasne vysvetliť
– dokáže si vybrať pre prácu pravých ľudí
– vie vycítiť skryté úmysly a vie s nimi dobre kalkulovať
– v ťažkostiach si dokáže pomôcť bez rady iných
– je samostatný v mienkach
– obhajuje vlastné úsudky proti odlišným názorom
– má sklon opravovať mienky iných ako bludné
– má spisovateľské nadanie
– zvykne mať dobrý hudobný sluch
– je dobrý pozorovateľ – všíma si maličkosti, ktoré iným uniknú
– je schopný verejného prejavu – schôdza, slávnosť – bez prípravy
– má mimoriadnu pamäť
– alebo aspoň dobrú
– v jedle býva ľahostajný
– býva namyslený
– samoľúby
– rád sa vystatuje
– túži po obdive
– obľubuje čestné miesta
– rád stojí v prvej rade
– túži byť vždy v čele
– nerád ustupuje druhým
– býva stúpencom radikálnych politických reforiem
– je nadšeným vlastencom
– hrdý na vlastnú národnosť
– je citlivý na úsudky cudzincov
– správanie má strojené, salónne
– je otvorený pri sympatiách i odpore
– bráni sa ohnivo
– má sklon k preháňaniu
– býva netrpezlivý s deťmi
– robí rozdiely v správaní k vyšším a nižším
– neznáša úctivé a ponížené správanie
– v prípade nebezpečenstva je smelý
– má odvahu riskovať
– najradšej rozpráva o sebe
– nerád rozpráva o tom, čo prečítal
– má náklonnosť k abstraktnému premietaniu
– rád sa venuje filozofickým veciam
– rád sa venuje syntéze
– je vášnivým zberateľom – veci z prírody, umenie, starožitnosti, známky
– ľahko býva drsný a príkry
– nemá záujem o svoj zovňajšok
– je ľahostajný na spôsob obliekania
– býva neporiadny
– často je neprítomný v myšlienkach
– neprekáža mu vyrušovanie pri duševnej práci
– koná mechanicky veľa úkonov zahĺbený do iného
– býva uštipačný a ironický
– postava vysoká, skôr chudá, rysy ostré, pohyby skôr prudké
Typológia osobnosti