Je tu načrtnutá cesta,
ako dosiahnuť lepšiu techniku, rýchlosť
a najmä efektivitu celého cvičenia
na elektrickej gitare.
- Cvič pravidelne
Toto je základ celej gitarovej hry. Bez cvičenia to jednoducho nejde…
- Cvič efektívne
Základom efektivity je dobrý systém. Preto si urob v cvičení poriadok, nejaký vlastný plán, ako, kedy, kde, ako dlho a čo budeš cvičiť. Cvič všetko – stupnice, technické cvičenia, riffy, finty, sóla, ale tiež sprievody a akordy. V zásade cvič najmä to, čo ti nejde. To, čo ti už ide, si hraj a užívaj.
- Neriaď sa podľa ostatných
Ide vlastne o to, aby si šiel najmä svojou cestou. Nechaj si poradiť, všetko vyskúšaj, nechaj si veci ukázať, ale nenechaj sa ovplyvniť až tak, že by tým potom utrpel tvoj osobitý výraz hry daný tvojou vlastnou prirodzenosťou.
- Cvič v pomalom tempe a čisto
Nesnaž sa pri cvičení hrať všetko hneď rýchlo, ak ešte nemáš dobre zvládnutú techniku, aj tak ti to nebude v rýchlom tempe dobre znieť a vlastne tým klameš len sám seba. Ak budeš cvičiť v pomalom tempe a postupne budeš tempo pridávať, výsledok sa dostaví skôr a najmä bude kvalitnejší.
- Cvič aj bez efektu
Vždy je lepšie cvičiť ťažšie miesta aj bez efektu (multiefektu, krabičiek, atď.), pretože pri čistom zvuku budeš lepšie počuť, kde je problém, ktorý sa niekedy v „hluku“ efektov stratí. Problémové a ťažšie miesta potrebuješ vycvičiť a nie prehlušiť efektovými zvukmi.
- Sústreď sa na cvičenie
Vždy, keď začneš cvičiť, vyhoď si z hlavy všetko ostatné, aby si nebol myšlienkami inde, a sústreď sa na gitaru, zvuk, prsty… To je v tomto momente najdôležitejšie. Takto strávená hodina je určite efektívnejšia ako trojhodinové bezmyšlienkovité prehrávanie.
- Zvoľ si reálne ciele
Nečakaj, že z teba bude za rok supergitarista, akého možno obdivuješ a ktorý je tvojim vzorom. Všetko má svoj čas. Rýchlosť, kvalita tónu, tvoj výsledný zvuk, všetko sa postupne utvára a zdokonaľuje. Nesnaž sa preto svoj rozvoj unáhliť, ale zvoľ si ciele, ktoré sú reálne.
- Nahrávaj si svoju hru
Nahrávky sú tvoja osobná kontrola. Skúšaj si nahrávať cvičenia, skladby, všetko, čo hráš. Nahrávky si odkladaj a po nejakom čase si opäť nahraj napr. rovnaké skladby. Ak pravidelne cvičíš, budeš príjemne prekvapený z výsledku. Nájdi si svoju osobnú motiváciu a prekonávaj seba samého.
- Vymýšľaj svoje vlastné veci
Skúšaj vymýšľať svoje vlastné cvičenia, skladby, sóla, finty – technické i zvukové. Budeš si tým rozvíjať hudobnú predstavivosť a ak sa ti niečo vlastné podarí, bude ťa to potom ešte viac motivovať k ďalšej práci.
- Počúvaj hudbu, chodievaj na koncerty, čítaj literatúru
Hudbu a samozrejme i gitaru, musíš mať skutočne rád, venovať sa jej. Len tak s ňou môžeš niečo dokázať.
… dalo by sa ešte pokračovať,
no na niektoré veci musíš prísť aj sám.
Ak sa budeš držať tohto desatora, určite nič nepokazíš,
záleží len na tebe, koľko si dokážeš z týchto rád vziať
a koľko si odhodlaný gitare obetovať.
Prajem ti veľa chuti a vytrvalosti
na tvojej osobnej gitarovej ceste 🙂
(Podľa A. Petržela)